Recepte
Noteikti esat dzirdējuši, ka sāls lielā daudzumā var būt kaitīgs veselībai, tostarp sirds veselībai. Turklāt tas var nodarīt kaitējumu pat vēl to neapzinoties. Piemēram, lietojot uzturā pārāk daudz sāls var būt paaugstināts asinsspiediens, ko ne vienmēr ir iespējams uzreiz konstatēt.
Dr. Mortons Tavels, Indiānas Medicīnas skolas emeritētais profesors, uzskata, ka vismaz vienai trešdaļai amerikāņu ir paaugstināts asinsspiediens. Tas var radīt paaugstinātu risku saslimt ar sirds slimībām vai insultu, kas vienlaikus ir arī biežākais nāves iemesls ASV.
Tavels atzīst, ka ikdienā var uzņemt 2,3 mg sāls, kas būtu pielīdzināms vienai tējkarotei. Tomēr ieteicams būtu šo daudzumu samazināt līdz 1,5 mg dienā. Šos ieteikumus un rādījumus atbalsta arī Amerikas Sirds veselības asociācija.
Tavels arī iesaka pievērst uzmanību pārtikas produktu sastāvam, izvēloties produktus, kuros norādīts zems sāls saturs.
6 produkti, kurus ieteicams lietot uzturā
Dārzeņi
Ar dārzeņiem Tu nekļūdīsies. Svaigi vai saldēti dārzeņi dabiski satur maz sāls. Tomēr dietoloģe un uztura speciāliste Lise Gloede iesaka būt piesardzīgiem izvēloties konservētus dārzeņus vai salātu mērces. Tā vietā viņa iesaka mērcēs lietot balzāmetiķi un uzturā lietot sojas pupiņas. Tās ir viegli kombinēt ar citiem dārzeņiem un vienlaikus tās ir uzturvērtībām bagātas.
Kartupeļi
Kartupeļi, tostarp saldie kartupeļi, dabiski ir ar mazu sāls daudzumu un tie ir bagāti ar kāliju. Gloede uzsver, ka pārtikas produktos esošais kālijs nomāc ikdienā uzņemto sāli. Garšu dažādībai viņa iesaka eksperimentēt ar produktiem, piemēram, saldos kartupeļus pārkaisīt ar kanēli, kas būs lieliska uzkoda.
Rieksti
Izmanto izdevību nobaudīt riekstus. Nesālīti rieksti ir ideāla uzkoda, jo rieksti paši par sevi nesatur sāli. Dietoloģe Gloede iesaka ēst riekstus čaulās, tādējādi pavadot laiku, lai tos izlobītu un izvairoties no riekstu pārēšanās. Tāpat lieliska uzkoda ir popkorns, ja vien tas nav sālīts. Izmēģini to pagatavot pats mājas apstākļos, pievienojot nedaudz olīveļļu.
Augļi
Augļi kā dabisks deserts. Līdzīgi kā dārzeņi arī augļi dabiski nesatur daudz sāls. Āboli, aprikozes, banāni ir vispiemērotākie, turklāt tie vienlaikus ir arī lielisks kālija avots. Izmēģini aizvietot ikdienā apēstos saldumus ar augļiem. Izvēlies ābolus, nevis cepumus, aprikozes – nevis čipsus.
Jogurts
Jogurts satur zemu sāls daudzumu. Tomēr atceries pēc iespējas lietot jogurtu bez mākslīgiem garšas pastiprinātājiem, jo tie savukārt satur ievērojamu cukura devu. Turklāt iegaumē, ka jogurtam vari pievienot augļus vai auzu pārslas, tādējādi tā būs lieliska uzkoda aizvietojot saldējumu vai kādu konditorejas izstrādājumu.
Pupiņas un graudi
Arī pupiņas un lēcas satur nelielu sāls daudzumu. Graudi kā, piemēram, auzas var vienlaikus pazemināt holesterīna līmeni un samazināt diabēta risku. Tikai uzmanies, pērkot konservētus produktus, piemēram, pupiņas, lai tie nesatur daudz sāls. Brokastīs ēd auzu pārslu biezputru, ko vari papildināt ar svaigiem vai žāvētiem augļiem, riekstiem un kanēli. Pusdienās un vakariņās izvēlies ēdienu, kas satur rīsus vai pupiņas.
Ja esat noraizējies par ēdiena garšu, varat mēģināt papildināt ēdienu ar pipariem, asajām mērcēm, sīpoliem un citrona sulu. Tāpat garšu dažādībai vari pievienot dabiskos garšaugus un garšvielas. Izmēģini pievienot, piemēram, kurkumu, timiānu, rozmarīnu, papriku vai ķiploku.
Ēdieni, no kā izvairīties
Ja vēlies samazināt ikdienā uzņemtā sāls daudzumu, izvairies lietot pusfabrikātu zupas, veikalos nopērkamās mērces, saldētu pārtiku un “fast food”, jo tieši tie parasti satur ievērojamu daudzumu sāls.
Ievēro, ka samazināt sāls daudzumu uzturā nav nemaz tik sarežģīti, kā sākotnēji liekas. Tas prasa tikai nedaudz izdomas un darba, tomēr tas būs nozīmīgi tavai veselībai.